پنل تلگرام

پنل تبلیغاتی

خبرخوان سایت

آمار بازدیدکاربران

 • بازدیدکنندگان : 19175
 • مطالب : 49
 • وب لینک : 9
 • تعداد بازدید مطالب : 66460

Latest Events


•    اقوام و نژادها: ۹۳درصد فنلاندی، ۶درصد سوئدی و ۱درصد اقوام دیگر
•    اقلیتها: کولی‌ها، کاریالایی‌ها، سامه‌ها، سوئدی زبان
مختصری درباره فنلاند


دولت
•    فنلاند کشوری با سیستم جمهوری بوده و عضو اتحادیه اروپا می باشد.
•    پایتخت فنلاند هلسینکی است.
•    کشور فنلاند به شهرستان هایی تقسیم شده است که هر کدام دارای حکومت خود مختار خود هستند. تعداد شهرستان های فنلاند در سال 2013، 320 شهرستان است.
مردم
•    جمعیت فنلاند 5.4 میلیون نفر است (ژوئن سال 2012).
•    زبان های ملی فنلاند، زبان های فنلاندی و سوئدی هستند (زبان مادری حدود 5% از فنلاندی ها زبان سوئدی می باشد).
•    بسیاری از فنلاندی ها انگلیسی را به خوبی صحبت می کنند.
آب و هوا و جغرافیای فنلاند
•    فنلاند در شمال اروپا واقع شده است.
•    کشورهای همسایه فنلاند، کشورهای روسیه (در شرق)، نروژ (در شمال)، سوئد (در غرب) و استونی (در جنوب) می باشند.
•    مساحت فنلاند با احتساب وسعت آبی و قلمرو خشکی 338432 کیلومتر مربع است.

جمهوری فَنلاند کشوری است در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا. این کشور ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند.
دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. ۹۰ درصد از مردم کشور فنلاندی‌زبان هستند و سوئدی در چند منطقه ساحلی در غرب، جنوب، و منطقه خودگردان اُلند صحبت می‌شود.
حدود ۷۸ درصد از مردم این کشور پیرو آیین لوتری از دین مسیحیت هستند و ۲۰ درصد نیز بدون مذهب می‌باشند.
کشور فنلاند در زبان فنلاندی سوئومی (Suomi) نامیده می‌شود. واژه فنلاند که در فارسی به‌کار می‌رود از نام فرانسوی آن کشور گرفته شده‌است.
فنلاند هشتمین کشور اروپا از نظر بزرگی مساحت است و کم‌تراکم‌ترین کشور از نظر جمعیت در اتحادیه اروپا به‌شمار می‌آید.
فنلاند از سده دوازدهم تا آغاز سده نوزدهم جزئی از سوئد بود و پس از آن در دوره‌ای تبدیل به یک دوک‌نشین بزرگ خودگردان در امپراتوری روسیه شد و این وضعیت تا انقلاب روسیه ادامه یافت.
فنلاند هرساله به عنوان یکی از کشورها در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار دارد.
جغرافیا
روی طول جغرافیایی ۲۲ تا ۳۲ درجه و عرض جغرافیایی ۶۰ تا ۷۰ درجه. فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد همسایه‌است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد. فنلاند کشور دریاچه و جنگل است. ۱۰ درصد خاک آن را دریاجه پوشانده و ۷۳ درصد آن را جنگل. رشته کوه‌های آن اغلب در نیمه شمالی واقع شده‌اند.
فنلاند سرزمینی است پست، مشتمل بر چندین دریاچه (کشور هزار دریاچه) و بیش از ۸۰ درصد کشور پوشیده از جنگل است. بزرگ‌ترین دریاچه فنلاند سایمای بزرگ نام دارد که ۴۳۷۷ کیلومتر مربع مساحت آن است. بلندترین رود فنلاند نیز کمی یوکی با ۴۸۳ کیلومتر درازا است. این کشور ۲۰۰۰۰ جزیره با وسعتی بیش از ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. تابستان فنلاند بسیار درخشنده و زمستانش بسیار تاریک است. تابستان گرم و کوتاه و زمستان سرد و بسیار بلند دارد. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب را نمی‌بینید.
قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار قطب شمالی، این کشور را پس از ایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان مبدل ساخته‌است. در شمالی‌ترین نقطه فنلاند تابستان‌ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌کند و همه ۲۴ ساعت هوا روشن است. در زمستان‌ها هم ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌کند. به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، جمعیت بسیار کمی در این مناطق زندگی می‌کند.

تاریخ
پیشینیان مردم کنونی فنلاند یعنی فین‌ها در اواخر قرن اول و در اوایل قرن دوم میلادی مهاجرت خود را از ساحل جنوبی خلیج فنلاند، به سوی فنلاند آغاز کردند. در قرن دوازدهم فنلاندی‌ها برای حفظ خود در مقابل دشمنانشان بخصوص روس‌ها، از سوئد طلب کمک کردند و بدین گونه فنلاند به تصرف سوئد درآمد.
سوئد در سال ۱۸۰۹ فنلاند را به الکساندر اول تزار روسیه تسلیم کرد. درسال ۱۹۰۱ مردم فنلاند دارای مجلس قانونگذاری و حق رأی شدند.
با روی کار آمدن بلشویک‌ها در روسیه در سال ۱۹۱۷، همان مجلس استقلال فنلاند را اعلام کرد. در سال ۱۹۲۰ شوروی نیز استقلال فنلاند را به رسمیت شناخت.
پس از جنگ جهانی دوم به خصوص با آغاز نیمه دوم قرن حاضر، فنلاند وضع طبیعی خود را به دست آورد و با وجود روابط تلخ گذشته با شوروی، هم اکنون دارای روابطی دوستانه با این کشور است. فنلاند رشد اقتصادی و اجتماعی خوبی دارد و توانسته در سال‌های اخیر به کشوری پیشرفته تبدیل شود.
سیاست
نظام سیاسی فنلاند جمهوری است که بر اساس مجلس اداره می‌شود. رئیس‌جمهور مسئول معرفی نخست‌وزیر است و کابینه را نخست وزیر اداره می‌کند. نخست وزیر و کابینه‌اش باید بتوانند رای اعتماد از مجلس بگیرند.
مجلس این کشور ۲۰۰ کرسی دارد که نمایندگان آن برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. رئیس‌جمهور که مسئولیت اصلیش هدایت سیاست‌های خارجی است، هر شش سال یکبار توسط انجمن انتخاباتی، برگزیده می‌شود.
سن رأی دادن ۱۸ سالگی است و رأی دادن حق عمومی است.
در حال حاضر ساولی نیینیستو رئیس جمهور این کشور است که در سال ۲۰۱۲ به رئیس‌جمهوری فنلاند انتخاب شد.
نخست‌وزیر فنلاند یورکی کاتاینن است که در سال ۲۰۱۱ به این سمت برگزیده شد.
زنان در فنلاند: امسال برای زنان کشور فنلاند سال مهمی است. زیرا، در ۱۰۰ سال پیش آنان توانستند که برای خود حق رای و حق ورود به مجلس را -به صورتی نامحدود- به دست آورند. در واقع، آنان بعد از زنان نیوزیلندی نخستین زنان جهان بودند که این دو حق را با هم به دست آوردند.


فرهنگ
رویدادهای مهم تاریخی یا ورزشی «پاوو نورمی» و «لاسه ویرن» در فنلاند مهم هستند. این کشور موفقیت‌های ورزشی مهمی در زمینه اتومبیلرانی و قهرمانی فرمول یک داشته‌است. «یاری لیتمن» و «سامی هیپیا»، دو ستاره فوتبال این کشور هستند.
از شخصیت‌هایی فرهنگی فنلاند می‌توان به «سیبلیوس» یا آهنگسازان معاصری چون «کایا ساآریاهو» و «ماگنوس لینبرگ» و رهبران ارکستری مانند «پکا سالونن»، «یوکا پا ساراسته»، «ساکاری اورامو» و «اوسو وانسکا» را نام برد.[۳]
فنلاندی‌ها به این که نوکیا شرکتی فنلاندی است این‌که «لینوس توروالدس»، سازنده لینوکس یک فنلاندی است افتخار می‌کنند. فنلاندی‌ها شدیداً علاقه‌مندند که هر چه در خارج در مورد آنها می‌نویسند را بخوانند و همیشه نظر بازدیدکنندگان از فنلاند را درباره این کشور می‌پرسند.

آموزش
نظام آموزشی فنلاند سیستمی برابرطلب بدون هیچ گونه شهریه‌ای می‌باشد. در مدرسه به دانش آموزان تمام وقت صبحانه رایگان داده می‌شود. برنامه‌های آموزش پیش دبستانی که عمدتاً در مهدکودک‌ها وکودکستان‌ها به کودکان رده‌های سنی۰تا۶سال ارائه می‌گردد. علاوه براین، مراکز مراقبتی روزانه خانوادگی نیز جهت نگهداری و مراقبت از کودکان مادران شاغل دایر می‌باشند. کودکان رده‌های سنی ۶ تا ۷ سال نیز قادر به پیگیری آموزش خود در مراکز پیش دبستانی یا مدارس جامع می‌باشند. مدارس جامع، مدارسی می‌باشند که آموزش در آن ۹ سال به طول می‌انجامد. در این مدارس همچنین آموزش پیش دبستانی به کودکان رده سنی۶سال عرضه می‌گردد.
مقطع تکمیلی متوسطهLUKIO، که مدت زمان سه سال آموزش عمومی به طول انجامیده و سرانجام به آزمون نهایی سراسری منتهی می‌گردد. آموزش مقدماتی حرفه‌ای (آموزش۳-۲ ساله) که در مدارس فنی وحرفه‌ای تخصصی یا چند رشته‌ای ارائه می‌شود. آموزش عالی فنی و حرفه‌ای (آموزش۵-۳ سال) که معمولاً در دانشکده‌های تخصصی عرضه می‌گردد که می‌توان یا پس از مدرسه جامع و یا پس از اتمام تحصیلات مقطع متوسطه درآن حضوریافت. مدارک کار آموزی دوره‌های مذکور به صورت روش جایگزین عرضه می‌شود.
به طور کلی می‌توان گفت که ساختارآموزشی کشور فنلاند بر ساختار ذیل استوار می‌باشد:
• آموزش پایه
نوع مدارس عرضه کننده این آموزش (مدارس جامع) مدت برنامه: ۹ سال
طی مقاطع سنی۷ تا ۱۶ سال
گواهینامه یا دیپلم اعطایی (گواهی فراغت از تحصیل)
• آموزش تکمیلی متوسطه
مدرسه عمومی است که به آزمون نهایی سراسری منتهی می‌شود. در این آزمون صلاحیت ورود به کلیه اشکال آموزش عالی تعیین می‌گردد.
نوع مدارس عرضه کننده این آموزش LUKIO/ GYMNASIET
مدت برنامه: ۳ سال
طی مقاطع سنی۱۶تا۱۹ سال
گواهینامه یا دیپلم اعطایی (گواهی قبولی در آزمون نهایی)
• آموزش فنی و حرفه‌ای
نوع مدارس عرضه کننده این آموزش      Ammatillinen Koulutus / Yrkesutbildning
مدت برنامه: ۳ سال
طی مقاطع سنی۱۶ تا ۱۹ سال
گواهینامه یا دیپلم اعطایی (گواهی آموزش حرفه‌ای مقدماتی)،(گواهی آموزش حرفه‌ای پیشرفته)،
(گواهی آموزش حرفه‌ای تخصصی)
اقتصاد
با اینکه فنلاند به عنوان یکی از کشورهای عضو منطقه یورو به صورت رسمی در رکود اقتصادی به سر می برد ولی وضع اقتصاد این کشور بهتر از سایر کشورهای منطقه یورو است. اقتصاد فنلاند وابستگی فراوانی به صادرات دارد و بحران اقتصادی سایر کشورهای اروپایی تاثیر زیادی روی صادرات این کشور گذاشته است. فنلاند تنها کشور منطقه یورو است که بر اساس اعلام سه نهاد مطرح مالی در زمینه اعتبارسنجی، از وضع باثبات (AAA) برخوردار است.
بدهی‌های دولت در فنلاند تقریباً نصف بدهی‌های حوزه یورو است
بحران بدهی‌ها، دست‌کم در سال ۲۰۱۲ میلادی مهم‌ترین موضوعی بود که بر مبارزات انتخابات ریاست جمهوری فنلاند سایه افکند. فنلاند یکی از کشورهای حوزه پولی یورو است که بحران جهانی اقتصاد آن را بی‌نصیب نگذاشت. صادرات این کشور که ۴۵ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد در سال ۲۰۰۹، ۳۲ درصد کاهش یافت.
از نظر شاخص فساد اقتصادی، فنلاند (به همراه کشورهای دیگری همچون دانمارک و نیوزیلند) سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته‌است، معرفی شده‌است. دو میلیون و ۶۸ هزار نیروی کار در این کشور وجود دارد و نرخ بیکاری در آن ۶/۶ درصد است. نرخ تورم فنلاند در سال ۲۰۰۷ میلادی ۷/۲ درصد بود.
تولید ناخالص داخلی فنلاند ۹/۱۸۵ میلیارد دلار است که ۵/۲ درصد آن در بخش کشاورزی، ۷/۳۱درصد آن در بخش صنعت و ۹/۶۵ درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود. صادرات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، آهن‌آلات، الوار، کاغذ و خمیر کاغذ است که به کشورهای آلمان (۳/۱۱ درصد)، سوئد (۵/۱۰درصد)، روسیه (۱/۱۰ درصد)، انگلیس (۵/۶درصد)، آمریکا (۵/۶ درصد) و هلند (۱/۵درصد) صادر می‌شود. واردات این کشور شامل مواد غذایی، نفت و فراورده‌های آن، مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، آهن و فولاد، ماشین‌آلات، منسوجات و الیاف پارچه و پشم است که از کشورهای آلمان (۶/۱۵ درصد)، روسیه (۱۴ درصد)، سوئد (۷/۱۳ درصد)، هلند (۶/۶ درصد)، چین(۴/۵ درصد)، انگلیس (۷/۴درصد) و دانمارک (۵/۴ درصد) است.
مردم
جمعیت فنلاند پنج میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۲۴ نفر است که میانگین سنی آنها ۶/۴۱ سال است. امید به زندگی برای زنان ۳۱/۸۲ سال و برای مردان ۱۵/۷۵ سال است. کمتر از ۱/۰ درصد از جمعیت این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند یعنی حدود هزار و پانصد نفر. ۹۳/۴ درصد از جمعیت آن فینی هستند، ۷/۵درصد سوئدی و ۴/۰درصد روسی. بقیه از تبارهای استونیایی، کولی‌های اروپا و سامی هستند. ۲/۸۴ درصد از جمعیت آن مسیحی و پیرو کلیسای لوتری فنلاند هستند.
بیشتر مردم فنلاند به زبان فنلاندی که از زبان‌های فینو اوگریایی است صحبت می‌کنند. این زبان که تا حدودی با زبان مجاری نیز قرابت دارد بهمراه زبان‌های استونیایی و مالتی زبان‌های رسمی غیر هندواروپایی اتحادیه اروپا می‌باشند. بیشتر مردم فنلاند مسیحی مذهب و پروتستان لوتری هستند. ادیان اسلام و یهود نیز بویژه میان مهاجران فنلاند رایج است. همچنین بخشی از مردم این کشور بی‌دین می‌باشند.زبان‌های رایج در فنلاند
زبان    ۱۹۹۰    ۲۰۰۰    ۲۰۱۰
فنلاندی    ۴٬۶۷۴٬۰۹۵    ۴٬۷۸۷٬۲۵۹    ۴٬۸۵۶٬۵۲۹
سوئدی    ۲۷۳٬۴۹۵    ۲۶۷٬۴۸۸    ۲۶۵٬۹۸۲
سامی    ۱٬۷۳۴    ۱٬۷۳۴    ۱٬۸۳۲
زبان‌های خارجی    ۲۴٬۵۵۰    ۹۸٬۸۵۸    ۲۲۲٬۹۲۶
روسی    ۳٬۸۸۴    ۲۸٬۱۷۹    ۵۴٬۵۴۶
استونیایی    ۱٬۳۹۴    ۱۰٬۱۵۳    ۲۸٬۳۵۵
سومالی    ۰    ۶٬۴۵۴    ۱۲٬۹۸۵
انگلیسی    ۳٬۵۱۸    ۶٬۸۵۰    ۱۲٬۷۵۸
عربی    ۱٬۱۳۳    ۴٬۸۷۵    ۱۰٬۳۷۹ارتباطات در فنلاند
سیستم تلویزیون در فنلاند پیشرفته‌است. در حال حاضر تمامی شبکه‌ها و کانال‌های تلویزیونی این کشور دیجیتال است و آخرین سیستم آنالوگ از رده خارج شد.
قانون اساسی فنلاند هر شهروندی حق انتشار مطالب چاپی دارد. روزنامه‌ها را بخش خصوصی اداره می‌کنند و تاثیر زیادی در آرای سیاسی دارند.
در فنلاند یک میلیون و ۹۲۰ هزار خط تلفن ثابت وجود دارد و پنج میلیون و ۶۷۰ هزار خط تلفن همراه.
دو میلیون و ۳۲۳ هزار میزبان اینترنتی وجود دارد و دو میلیون و ۹۲۵ هزار کاربر اینترنت.

تاریخ فنلاند
ورود بشر به فنلاند
در حدود 10000 سال قبل، مهاجرت انسانها به فنلاند آغاز شد. آنها از مشرق یعنی روسیه کنونی و همچنین از جنوب و از منطقه بالتیک به فنلاند آمدند. مبدا و ریشه زبان فنلاندی از ناحیه مرکزی روسیه می باشد ولی زبان فنلاندی از زبان های بالتیک و ژوئن نیز تاثیر گرفته است. بیشتر از 800 سال از حضور جمعیت سوئدی زبان در فنلاند می گذرد.
فنلاند بعنوان بخشی از سوئد و روسیه
از قرون وسطی تا آغاز سده 1800 میلادی، فنلاند برای مدت 600 سال، بخشی از کشور سوئد بود. در این زمان دو کشور سوئد و روسیه چندین بار بر سر تسلط یافتن بر فنلاند با هم وارد نبرد شدند. نهایتا در سال 1809 یعنی در زمانی که روسیه در جنگی که بر علیه سوئد در گرفته بود پیروز شد، کل خاک و کشور فنلاند تحت سلطه روسیه درآمد.
در فاصله سالهای 1917-1809 میلادی، فنلاند جزو خاک و کشور روسیه بود. در این زمان فنلاند دارای خود مختاری بود یعنی فنلاندی ها می توانستند درباره بسیاری از مسائل خود بصورت مستقل تصمیم گیری کنند. ولی امپراطور روسیه حاکم فنلاند بود.
در طول دورانی که فنلاند جزو روسیه بود، زبان و فرهنگ و اقتصاد فنلاند پیشرفت فراوانی کرد. در شروع سده 1900 میلادی دولت روسیه سعی در محدود کردن خود مختاری فنلاند کرد که فنلاندی ها آن را نپذیرفتند.
فنلاند استقلال می یابد
در اواخر جنگ جهانی اول یعنی زمانیکه مجلس فنلاند در مورخه 6 دسامبر سال 1917 استقلال فنلاند را پذیرفت، فنلاند از روسیه جدا شد. در آن زمان فنلاند استقلال یافت و این روز هنوز تحت عنوان روز استقلال فنلاند جشن گرفته می شود.
دربهار سال 1918 در فنلاند جنگ داخلی در گرفت که در آن سرخ ها که نمایندگی کارگران را برعهده داشتند با سفید ها که نمایندگان سرمایه داران و مالکان بودند جنگیدند. پس از پیروز شدن سفید ها در ماه می 1918 جنگ پایان یافت.
سیستم حکومت فنلاند استقلال یافته تبدیل به جمهوری گردید که در آن وضع قوانین بر عهده مجلس است که با رای مردم انتخاب می شود. به جای پادشاه یا امپراطور، رئیس جمهور در راس دولت قرار می گیرد.
جنگ زمستانی و ادامه جنگ
در اواخر ماه نوامبر سال 1939 ارتش جماهیر شوروی به فنلاند حمله کرد. در طول جنگ جهانی دوم دو جنگ بین فنلاند و اتحاد جماهیر شوروی سابق روی داد که یکی از آنها جنگ زمستانی بود که در سالهای 1940-1939 اتفاق افتاد و دیگری ادامه جنگ بود که در سالهای 1944-1941 روی داد.
در نتیجه این جنگها فنلاند مناطق زیادی را از دست داده و به اتحاد جماهیر شوروی سابق واگذار کرد. بیش از 400000 فنلاندی از مناطق از دست رفته به نواحی که در دست فنلاند باقی مانده بود، پناهنده شدند. البته مهمترین امر برای فنلاندی ها این بود که فنلاند بصورت کشوری مستقل باقی ماند.
فنلاند پس از جنگ ها
پس از اتمام جنگها بسیاری از فنلادی ها می ترسیدند که اتحاد جماهیر شوروی سابق تلاش کند که فنلاند را تبدیل به کشوری سوسیالیستی کند زیرا این اتفاق برای دیگر کشورهای اروپایی همسایه شوروی سابق افتاده بود. فنلاند بهرحال توانست که روابط خوبی را با شوروی سابق برقرار کند، سیستم دموکراتیک خود را حفظ کرده و روابط تجاری خود را با کشورهای غربی نیز بالا ببرد. از نظر سیاست خارجه فنلاند در وضعیتی قرار گرفت که تا مدتهای مدید مجبور بود تعادل بین اتحاد جماهیر شوروی سابق و غرب را حفظ کند.
پس از اتمام جنگ ها، فنلاند از یک کشور دهقانی به کشوری صنعتی تبدیل شد. با صنعتی شدن کشور، فنلاندی ها توانستند محصولات بیشتر و بیشتری را به کشورهای خارجی بفروشند. مهمترین محصولاتی که فنلاند به خارج کشور صادر میکرد، کاغذ و دیگر فرآورده های صنعتی بود.
بسیاری از مسائل در اجتماع فنلاند دچار تغییر شد. افراد زیادی از روستاها به شهرستان ها مهاجرت کردند و به تدریج زنان بیشتری در خارج از خانه به کار اشتغال پیدا کردند. خدمات عمومی به تدریج پیشرفت داده شد و به این ترتیب درمانگاههای دولتی، تأمینات اجتماعی و مدارس ابتدایی ایجاد شدند. در دهه 1960 صدها هزار فنلاندی به سوئد مهاجرت کردند چون وضعیت کاری در آنجا بهتر بود و سطح دستمزد ها و حقوق ها نیز نسبت به فنلاند بالاتر بود.
از آغاز دهه 1990 تا هزاره جدید
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق در اوایل دهه 1990 میلادی، اقتصاد فنلاند به علت پایان یافتن داد و ستد تجاری با اتحاد جماهیر شوروی سابق دچار بحران شد. در آن زمان بسیاری از شرکتها ورشکسته شدند و در نتیجه آن بسیاری از مردم مشاغل خود را از دست دادند.
پس از اتمام بحران اقتصادی، صنایع بسیاری با فناوری بالا و مشاغل زیادی ایجاد شد. به تدریج افراد بیشتری در زمینه مشاغل خدماتی مختلف استخدام شدند.
در دهه 1990 به تدریج افراد بیشتری از کشورهای دیگر شروع به مهاجرت به فنلاند کردند. پناهنده گان از بسیاری کشورها و همچنین افرادی فنلاندی تبار نیز از اتحاد جماهیر شوروی سابق به فنلاند آمدند. همچنین بسیاری از افراد بدلایل تحصیلی، کاری و یا خانوادگی، به فنلاند مهاجرت کردند.
کشور فنلاند در سال 1995 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. در سال 2002 میلادی، فنلاند در زمره اولین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود که شروع به استفاده از یورو، واحد پول مشترک اتحادیه اروپا کرد و از واحد پول خود صرف نظر نمود.


آب و هوای فنلاند
دمای هوا در فنلاند در فصول مختلف بسیار تغییر می کند. به دلیل اینکه کشور فنلاند در جهت شمال به جنوب کشور بزرگی است، بهمین جهت آب و هوا در مناطق مختلف آن می تواند بسیار متفاوت باشد. معمولاً شمال فنلاند از جنوب آن سرد تر است.
فنلاند دارای چهار فصل می باشد: بهار، تابستان، پاییز و زمستان. هر کدام از این فصول تقریباً سه ماه طول میکشند. آب و هوای فنلاند در فصول مختلف سال بسیار متفاوت است. همچنین میزان تابش نور آفتاب نیز بستگی به فصل سال دارد. طول مدت روز در تابستان بلند و در زمستان کوتاه است.

بهار
فصل بهار در نواحی جنوبی فنلاند در اواخر ماه مارس آغاز می شود و در شما کشور در اواخر ماه آوریل. هوا در فصل بهار در اغلب مواقع هنوز سرد می باشد ولی میانگین دمای هوا بالای صفر درجه سلسیوس است. در طول فصل بهار با آب شدن برف و یخ سبز شدن برگ درختان و سبزیجات دیگر، طبیعت تغییر زیادی می کند. در بهار به طول مدت روز بسرعت افزوده می شود.
تابستان
در جنوب فنلاند دمای هوا در تابستان در حدود 20 درجه سلسیوس است و در شمال در حدود 15 درجه. ماههای فصل تابستان در فنلاند ماههای ژوئن، ژولای و آگوست هستند. گرمترین ماه سال ماه ژولای است که در این ماه دمای هوا در طول روز به بالای 20 درجه میرسد. در اغلب مواقع دمای هوا در فصل تابستان می توانید به 25 درجه سلسیوس و در بعضی موارد حتی به 30 درجه و یا بالاتر نیز افزایش یابد.
در تابستان، فنلاند در طول شب و حتی با گذشت پاسی از شب، روشن می باشد زیرا آفتاب دیر غروب کرده و زود طلوع می کند. طول مدت روشنایی در شمال فنلاند، بیشتر از جنوب فنلاند است. روشن ترین ماه سال ماه ژوئن است. در ماه ژوئن، طول مدت روز در جنوب فنلاند نزدیک 20 ساعت و در شمال فنلاند بیشتر نیز می باشد. در شمالی ترین نقاط فنلاند، آفتاب در اوایل تابستان اصلا غروب نمی کند.
پاییز
آغاز پاییز در شمالی ترین نقاط فنلاند در اواخر ماه آگوست و در دیگر نقاط کشور کمی دیرتر از این زمان می باشد. در پاییز دمای هوا رو به سردی می رود و بارندگی فراوان است. در فصل پاییز طول مدت روز به تدریج کم می شود.

زمستان
زمستان فنلاند اغلب سرد بوده و توام با بارش برف می باشد. معمولاً سرتاسر فنلاند در فصل زمستان پوشیده از برف می باشد. این پوشش برفی در شمال فنلاند معمولاً در اواخر ماه اکتبر و در بقیه مناطق کشور کمی دیرتر، ایجاد می شود. ایجاد پوشش برفی در ساحل جنوب غربی فنلاند دیرتر بوده و حول و حوش آغاز سال می باشد.
دمای هوا در زمستان اغلب زیر صفر درجه سلسیوس است. در زمستان فنلاند بهتر است که لباسهای گرم پوشیده شود. سردترین ماه سال، ماه فوریه است که در این ماه دمای هوا می تواند بعنوان مثال به منفی 10 درجه سلسیوس رسیده و حتی سردتر نیز شود.
زمستان فنلاند بسیار تاریک تر از تابستان آن می باشد. آفتاب در زمستان دیر طلوع کرده و زود غروب می کند. بهمین جهت طول مدت روز در زمستان کوتاه است. طول مدت روز در جنوب فنلاند و در ماه مارس در حدود شش ساعت و در شمال فنلاند کوتاهتر می باشد. در شمالی ترین نقاط فنلاند به مدت چندین هفته آفتاب اصلا طلوع نمی کند.
راه و ترابری فنلاند
حمل و نقل عمومی
فعالیت خدمات حمل و نقل عمومی در فنلاند خوب می باشد. بوسیله قطار و اتوبوس می توان تقریباً به سرتاسر فنلاند مسافرت کرد. همچنین امکان مسافرت با هواپیما نیز به بعضی شهرستان ها موجود است. در شهرستان های بزرگ و حومه آنها، خدمات حمل و نقل محلی نیز به خوبی فعال می باشند. حمل و نقل محلی معمولاً توسط اتوبوسها صورت می گیرد.
قطار
رسیدگی به خدمات مسافربری و حمل و نقل با قطار در فنلاند توسط شرکت VR صورت می گیرد. می توانید بلیت قطار را از طریق وب سایت VR، ایستگاههای قطار و یا در داخل قطار، خریداری کنید. اطلاعات لازم درباره برنامه حرکت قطارها را می توانید از سایت VR و یا از ایستگاههای قطار دریافت کنید.
اتوبوس
شرکت های اتوبوسرانی در فنلاند بسیار می باشند. بلیتهای اتوبوس را می توانید از دفاتر شرکتهای مسافرتی و یا از اینترنت خریداری کنید. برنامه حرکت اتوبوسها را می توانید از وب سایت شرکت مسافربری و یا از دفاتر این شرکت، دریافت کنید.
افراد زیر می توانند برای بلیت قطار و بلیت اتوبوس تخفیف دریافت کنند:
•    کودکان
•    دانش آموزان و دانشجویان
•    افراد بازنشسته
•    سربازان و افرادی که دوره خدمت سربازی خود را بصورت انجام خدمات اجتماعی می گذرانند
در وب سایتهای اداره matka.fi که وب سایت ارائه خدمات حمل و نقل عمومی است موجود می باشد که به کمک آن می توانید مناسبترین مسیر و بهترین طریقه مسافرت را برای خود بیابید.
حمل و نقل هوایی
فنلاند دارای 24 فرودگاه است. بزرگترین فرودگاه فنلاند، فرودگاه هلسینکی – وانتاآ است. از جمله شرکت هایی که سرویس های پرواز داخلی را ارائه می دهند عبارتند از:
•    Finnair
•    Flybe
•    Blue 1
•    Norwegian
•    Air Åland
بسیاری از شرکت های هواپیمایی سرویس های پرواز فنلاند به خارج از کشور را ارائه می دهند. اکثر پروازهای خارجی از فرودگاه هلسینکی-وانتاآ صورت می گیرند.
اتومبیل شخصی
خرید و استفاده از اتومبیل در فنلاند تقریباً پر هزینه است. قیمت اتومبیل هایی که از وضعیت خوبی برخوردارند، چندین هزار یورو می باشد. خرید و استفاده از اتومبیل هزینه های فراوان دیگری را نیز دربر دارد که از جمله آنها موارد زیر می باشند:
•    بنزین
•    بیمه ها
•    لاستیک های اتومبیل
•    هزینه معاینات اتومبیل
•    مالیات اتومبیل
در وب سایت اتحادیه اتومبیل رانی جدولی مخصوص محاسبه وجود دارد که با استفاده از آن می توانید هزینه های استفاده از اتومبیل را تخمین بزنید.
چنانکه دارای اتومبیل هستید شما مجبور به داشتن بیمه خودرو (liikennevakuutus) می باشید. بیمه خودرو را می توانید از شرکت بیمه دریافت کنید.
خودروها در فنلاند باید معاینات فنی شده باشند و به ثبت رسیده باشند. مراکز انجام معاینات خودروها، معاینات فنی آنها را انجام می دهند. ثبت خودروها در مراکز معاینات فنی خودرو، در شرکتهای بیمه و در بنگاههای اتومبیل انجام می شود. کار به ثبت رساندن خودرو را می توانید از طریق اینترنت نیز انجام دهید.
در فنلاند طبق قانون، خودروها باید در زمستان دارای تایر زمستانی باشند. در زمستان می توان از تایر های میخ دار و یا از تایر های مناسب برای تمام فصول استفاده کرد. کنترل خودرو هایی که دارای تایر های میخ دار هستند بر روی جاده های لغزنده آسان تر است. البته نمی توان در فصل تابستان از تایر های میخ دار استفاده کرد.
در فنلاند باید مقررات راهنمایی و رانندگی با دقت مراعات شوند. پلیس بر روی رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی نظارت دارد. تخلف از مقررات راهنمایی و رانندگی ممکن است منجر به جریمه شدن شخص متخلف شود.
گواهینامه رانندگی
برای اینکه بتوانید رانندگی کنید، نیاز به داشتن گواهینامه رانندگی دارید. برای دریافت گواهینامه رانندگی، باید حداقل 18 ساله باشید. قبل از اینکه بتوانید گواهینامه بگیرید، شما باید آموزش و تعلیم رانندگی دیده و در امتحان رانندگی قبول شوید. دوره های آموزش رانندگی را می توانید در آموزشگاه های رانندگی دریافت کنید. همچنین افراد فامیل و یا آشنایان شما که دارای گواهینامه رانندگی و تجربه رانندگی می باشند نیز می توانند به شما آموزش رانندگی بدهند. البته برای این منظور نیاز به کسب اجازه از پلیس می باشد.
برای رانندگی با موتورسیکلت نیاز به داشتن گواهینامه موتور می باشید. نوع گواهینامه موتوری که لازم دارید، بستگی به نوع موتوری دارد که میخواهید برانید.
جهت رانندگی با موتور گازی، اگر گواهینامه رانندگی نداشته باشید، باید کارت مخصوص رانندگی با موتور گازی را بگیرید. اگر تا قبل از تاریخ 01.01.2000 به سن 15 سالگی رسیده باشید، در این صورت نیازی به داشتن کارت مخصوص رانندگی با موتور گازی ندارید.
اطلاعات لازم درباره گواهینامه رانندگی را می توانید با مراجعه به وب سایتهای پلیس و سازمان ناظر بر امنیت راه و ترابری (Liikenteen turvallisuusvirasto)، دریافت کنید.
گواهینامه خارجی در فنلاند
اگر دارای گواهینامه رانندگی یکی از کشورهای اسکاندیناوی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا کشورهای عضو حوزه اقتصادی اروپا می باشید، گواهینامه شما در کشور فنلاند نیز اعتبار دارد. در صورت داشتن سکونت ثابت در فنلاند و یا پس از سکونت بمدت حداقل شش ماه، می توانید گواهینامه خود را تعویض کرده و گواهینامه فنلاندی دریافت کنید.
اگر دارای گواهینامه رانندگی کشوری می باشید که جزو پیمان راه و ترابری ژنو یا وین می باشد، می توان برای مدت یکسال با آن گواهینامه در فنلاند رانندگی کنید. پس از گذشت این زمان شما باید گواهینامه خود را با گواهینامه فنلاندی تعویض کنید. می توانید درباره اینکه آیا می توانید با استفاده از گواهینامه رانندگی خود در فنلاند رانندگی کنید، از پلیس سوال کنید.
با مراجعه به سایت اینترنتی پلیس می توانید اطلاعات بیشتری را درباره نحوه تعویض گواهینامه رانندگی خارجی با گواهینامه رانندگی فنلاندی، دریافت کنید.فرهنگها و ادیان مختلف در فنلاند
اقلیت های فنلاند
جمعیت فنلاند شامل اقلیت های مختلفی می باشد که زبان، فرهنگ یا دین آنها با اکثریت فنلاندی ها فرق دارد. از جمله اقلیت های سنتی فنلاند سوئدی زبان ها فنلاند، سامی ها، رومانیایی ها، یهودی ها، و تاتارها، می باشند.
در 20 سال اخیر اقلیت های جدید دیگری در فنلاند ایجاد شده است زیرا مهاجرت به فنلاند افزایش یافته است. مهاجرین زیادی از کشورهایی از قبیل روسیه، استونی، کشورهای بالکان، سومالی و عراق به فنلاند مهاجرت کرده اند.
زبان های فنلاندی و سوئدی، زبان های ملی فنلاند هستند. نزدیک به 4.9 میلیون نفر دارای زبان مادری فنلاندی و کمتر از 300000 نفر دارای زبان مادری سوئدی می باشند. زبان مادری تقریباً 245000 نفر دیگر، زبان های دیگری غیر از این دو زبان است. بعد از زبان های فنلاندی و سوئدی، زبان هایی که با آنها بیشتر از بقیه زبان ها گویش می شود، زبان های روسی، استونیایی، انگلیسی، سومالیایی و عربی می باشند.
ادیان و مذاهب در فنلاند
اکثریت فنلاندی ها مسیحی می باشند. بزرگترین جامعه مذهبی، کلیسای اوانکلی-لوتری فنلاند (Suomen evankelis-luterilainen kirkko) است که در حدود 78% از جمعیت فنلاند عضو آن هستند. کلیسای ارتودوکس فنلاند، از نظر بزرگی دومین انجمن مذهبی می باشد. کمی بیشتر از 1% جمعیت فنلاند عضو کلیسای ارتودوکس می باشند. کلیساهای اوانکلی – لوتری و ارتودوکس دارای موقعیت خاص در فنلاند هستند. از جمله اختیارات این کلیساها حق اخذ مالیات می باشد.
دهها هزار مسلمان در فنلاند زندگی می کنند. البته فقط بخشی از آنها عضو انجمن اسلامی هستند.
از جمله جوامع مذهبی دیگر فنلاند می توان به شاهدان یهوه، کلیسای آزاد فنلاند، کلیسای کاتولیک فنلاند و کلیسای آدونتیست اشاره کرد.
آزادی دین و انجام مراسم مذهبی شخصی در فنلاند
در فنلاند آزادی ادیان و مذاهب وجود دارد. تمام افرادی که در فنلاند زندگی می کنند از این حق برخوردارند که دین و مذهب خود را آزادانه انتخاب کرده و مراسم دینی خود را انجام دهند. اگر کسی نخواهد، لازم نیست هیچ دینی را انتخاب و برگزیند. همچنین هیچ کس مجبور نیست که بر خلاف میل و رغبت شخصی خود در مراسم دینی شرکت کند.
اطلاعات لازم درباره جوامع دینی و مذهبی فنلاند را می توانید با مراجعه به وب سایت uskonnot.fi، وب سایت وزارت فرهنگ و آموزش و یا وب سایت اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی، بیابید.
حداقل 20 فرد بالغ می توانند جامعه دینی و مذهبی را افتتاح کنند. اطلاعات لازم درباره به ثبت رساندن انجمن دینی را می توانید از وب سایت وزارت فرهنگ و آموزش و از سایت suomi.fi بیابید. لازم نیست که حتما یک گروه مذهبی خود را بعنوان انجمن دینی ثبت کند، بلکه آن گروه می تواند بدون به ثبت رساندن تشکیلات خود، فعالیت نماید.
دین کودکان
والدین درباره دین و مذهب کودکان خود تصمیم می گیرند. اگر والدین در این باره اختلاف نظر داشته باشند، مادر کودک می تواند درباره دین کودک زیر یکسال خود تصمیم بگیرد. برای کسب آگاهی بیشتر در این باره به سایت Infopankki و دین کودک، مراجعه کنید.
فردی که به سن 18 سالگی رسیده است دارای سن قانونی بوده و شخصا درباره دین خود تصمیم می گیرد.

اخبار سایت

درباره کشور ایران

Image result for ‫پرچم ایران‬‎

 

 • شعار ملی: استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی
 • سرود ملی: سرود ملی جمهوری اسلامی ایران
 • نام کشور : جمهوري اسلامي ايرانی
 • نام بين المللي : ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN
 • مساحت : 1648195 کيلومتر مربع
 • جمعيت : 75,597,633 نفردر سال 1390
 • پايتخت : تهران
 • دين رسمي : اسلام
 • زبان رسمي : فارسي
 • واحد پول : ريال
ادامه مطلب ...

درباره کشور فنلاند
حکومت: جمهوری
مساحت: ۳۳۸،۱۴۵ کیلومترمربع (پنجمین کشور پهناور اروپایی)
جمعیت: ۵٫۲۱۴٫۵۱۲ نفر
رشد سالانه جمعیت: ۱۸/۰ درصد
پایتخت: هلسینکی
زبان رسمی: فنلاندی (۵۹/۳٪) و سوئدی (۳۶٪) - { ۰۲/۰٪ زبان محلی}
خط: لاتین با الفبای مخصوص
دین: مسیحی ۸۹٪ پروتستان شاخه لوتراناوانجلیک
واحد پول:یورو

ادامه مطلب ...

زبان سایت


نمایش تبلیغات

Aseman Air

طراحی توسط گروه طراحی اقیانوس